Att köpa in en kaffebryggare kan vara ganska kostsamt

Att köpa in en kaffebryggare kan vara ganska kostsamt, speciellt om det rör sig om en större maskin som ska serva ett större antal människor, exempelvis på en arbetsplats. I sådant läge kanske du istället ska fundera på att hyra in en kaffebryggare. Detsamma gäller för tillfälliga större sammankomster som konferenser, bröllop och personalfester. Idag finns det ett flertal företag som hyr ut kaffemaskiner i olika storlekar. Villkoren kan variera en hel del. Hos vissa firmor skriver du kontrakt på en viss tid. När tiden gått ut kan du antingen förlänga eller skicka tillbaka maskinen. Hos andra fungerar hyran som en slags avbetalningsplan. Om du haft maskinen en viss tid och är nöjd med den så har du möjlighet att köpa loss den till ett förhoppningsvis förmånligt pris. Innan du bestämmer är det vettigt att göra en kalkyl på vad de olika alternativen skulle kosta.
En fördel med att hyra maskinen är att det uthyrande företagen vanligen står för underhåll och service. Deras personal ser till att det alltid finns kaffe, mjölk och andra produkter. När något problem uppstår så fixar de med reparation eller eventuellt byte. På så sätt sparar ditt företag tid. Flera av de företag som hyr ut kaffemaskiner erbjuder en så kallad smakgaranti. Först kommer du och dina kollegor överens om hur ni vill ha kaffet serverat. Sedan kalibrerar uthyrningsföretaget maskinen så att era önskemål uppfylls. Läs mer om att hyra kaffebryggare på www.kaffebryggare.info.

No related posts.