För flerbarnfamiljer finns numera så kallade syskonvagnar

Har du mer än ett barn? För flerbarnfamiljer finns numera så kallade syskonvagnar. Dessa bär två barn samtidigt och gör på så sätt vardagen mycket bekvämare för den stressade småbarnsföräldern. Vad som tidigare krävde en hel del planering och logistik är nu förhållandevis enkelt. På hemsidan syskonvagn kan du hitta mer information om syskonvagnar. Här hittar du recension och tester. Vi ger även tips och råd om hur du ska gå tillväga för att hitta den vagn som passar din familj bäst. Du som står i begrepp att köpa barnvagn har mycket att beakta. En viktig faktor är naturligtvis hur bekväm vagnen är för barnen samt för dig som puttar på. Här spelar det exempelvis in hur lång du är. Vissa syskonvagnar  är utrustade med en bromsmekanism som gör det lättare att köra den i uppförsbackar. Slutligen spelar även storleken roll. Kontrollera att du kan få in den genom ytterdörren och att den får plats i bilen. Många kunder ger Carena syskonvagn högt betyg. Carena har länge satsat på att ta fram modeller som erbjuder komfort för både barn och förälder. Med hjälp av speciell lufthjulsteknik och individuellt ställbara ryggstöd blir resan mer behaglig. Ofta har du dessutom möjlighet att komplettera med en eller flera liggvagnar. Carenas vagnar är kontrollerade i enlighet med säkerhetsstandarden EN 1888. För dig som vill veta mer om syskonvagnar har vi tagit fram den kostnadsfria servicen www.syskonvagn.org. Här hittar du en mängd information om olika modeller. Vi hjälper dig att skapa en bekvämare och tryggare vardag för dig och dina barn.

No related posts.