Gör din nuvarande ekonomiska situation att du har svårt att få lån?

Gör din nuvarande ekonomiska situation att du har svårt att få lån? För den som saknar fast anställning (exempelvis studenter och visstidsanställda), har betalningsanmärkningar eller har en skuld hos Kronofogden är det vanligtvis svårt att få teckna nya lån. Det är lätt hänt att missa att betala en räkning. Tyvärr kan man få betala dyrt för det misstaget. Betalningsanmärkningar finns nämligen kvar i Kronofogdemyndighetens register under tre år. För företag ligger den kvar i fem år. Idag finns det dock andra alternativ för dig som får nobben av de vanliga bankerna och finansiella instituten. Om du vill veta mer om alternativa lösningar, vänd dig då till Flexilån. Du hittar oss på www.flexilan.se .
Du som är en akut behov av en mindre summa kan exempelvis ta vad som i media brukar kallas sms-lån eller mikrolån. En nackdel med dessa är att avgifterna ofta är väldigt höga. Uppläggningsavgiften kan gå på hela 500 kronor. Hos Kredit365 har du möjlighet att teckna mikrolån. Gränsen går vid 3000 kronor under en 30-dagarsperiod. Istället för att fokusera på gamla betalningsanmärkningar gör Kredit365 en bedömning av din framtida återbetalningsförmåga.

Related posts:

  1. Låna via Internet
  2. Låna pengar via Bankbolaget
  3. Norrbanken