Njut av arkitektur, historia och myter i det fantastiska Prag

Njut av arkitektur, historia och myter i det fantastiska Prag
Förra året fyllde Prags Astronomiska ur 600 år! Uret är ett självklart turistmål för Prag resenären. som hyllning visades ett bildspel tiden då uret funnits som du kan bese här: http://tvpimp.media.nu/000851/astronomiska-uret-i-prag-far-liv/. Legenden berättar att stadens rådmän lät förblinda mannen som konstruerat uret för att denne inte skulle kunna konstruera ett liknande underverk. Prags astronomiska ur ligger på södra väggen av Prags stadshus (som är en byggnad i art neuvou). Den äldsta delen av klockan byggdes år 1410 av en lokal urmakare och en professor i astronomi, vem av dem som led det olyckliga ödet förtäljer dock inte historien. Andra delar som kalender ratten och de rörliga statyerna som orsaker mycket uppståndelse bland turisterna, lades till under mellanliggande århundrade. Om inte det astronomiska uret lockar finns det andra måste-upplevelser i Prag. Karlsbron som är lika gammal som uret, är en gotisk stenbro med barocka statyer. Från Karlsbron har man utsikt över det vackra slottet som faktiskt uppfördes redan på 800-talet. Slottsdistriktet är enormt, ett av de största i Världen. Bakom slottet ligger Novy Svet som en medeltida by som erbjuder lite lugnare stråk. Här kan du ta en kopp kaffe i godan ro och betrakta folk som yr runt med kameror.
För att hitta ett bra hotell kan du gå in på http://www.hotell-prag.se/ Här har du goda möjligheter att söka efter precis den sortens boende som gör ditt Pragbesök perfekt. Av egen erfarenhet kan berättas att du inte garanteras en bra hotellupplevelse bara för att du slänger ut en massa pengar på att bo på Hilton Prag. Det finns gott om hotell i staden som är både mysiga, pittoreska, med hög service och skön Pragkänsla. På www.hotell-prag.se kan du via sökfilter i deras sökmotor ange vad du önskar av hotell.

No related posts.