spara i aktier

Tjäna pengar enkligt filosofin om carpe diem.
”Carpe diem” är ett latinskt citat som nog de flesta känner till. Uttrycket har sitt ursprung i den romerska poeten Horatius fras: ”Carpe diem, quam minimum credula postero” som betyder ”Fånga dagen, lita ej på morgondagen.” Om man använder denna filosofi inom aktiehandel så blir resultatet utan tvekan daytrading. Mäklare som håller på med daytrading köper och säljer värdepapper endast under en dag. När dagen är slut stängs alla öppna positioner och dagen efter börjar man på nytt. Poängen med detta sätt att handla i aktier är att om man blir duktig på det så tjänar man väldigt mycket pengar. Å andra sidan är det få som blir duktiga i det. 80 – 90 procent av alla som håller på med daytrading går med förlust. Förr var det bara strikt professionella investerare som kunde hålla på med daytrading, men de senaste årens tekniska framsteg har gjort det möjligt för amatörer att hålla på med denna form av aktiehandel. För att bli duktig i daytrading måste man dels ha en stor känsla för trender och stor kunskap att bygga upp känslan med. Framför allt ska man ha gott om is i magen samt en väl uttänkt strategi som man följer disciplinerat. Vissa daytradare har till exempel som strategi att endast handla de sista minuterarna eller sekunderna före börsen stänger och lära sig hur mönster och trender ser ut i dessa skälvande sista ögonblick – och där kunna göra stora köp och sälj på kort tid.
Vill du läsa mer om daytrading och aktiehandel i allmänhet kan du gå in på www.sparaiaktier.se. Här finns en rad artiklar om flera olika företeelser inom aktiehandel. Texterna är informativa och lättlästa och kan fungera som en god introduktion i en annars ganska komplicerad värld. Detta är en god startpunkt.

Related posts:

  1. Spara i aktier